English  English

Vericert Logo

OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği

OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi için oluşturulmuş en güncel yönetim sistemidir. Bu standardın temeli daha önce yayınlanmış olan BS 8800‘den almaktadır. OHSAS 18001 bir denetim/belgelendirme standardıdır, yasal bir zorunluluk değildir.

Neden OHSAS 18001 standardı?

OHSAS 18001 sistemine sahip olmanız ve bunun 3. taraf bağımsız bir belgelendirme kuruluşu tarafından tescil edilmiş olması, kurumunuzun iş sağlığı ve güvenliğini yönettiğini ve iyileştirdiğini göstermektedir. İş sağlığı ve güvenliği konusunda hedefler koymanız ve bunları ölçmeniz sürekli iyileştirme prosesinizin bir göstergesidir.

OHSAS 18001 uygulamasına nasıl başlayacaksınız? Neler bulunuyor?

  • Öncelikle çalışan personelinizin ve kurumunuza gelen ziyaretçilerin sağlık ve güvenlik ihtiyaçlarını belirleyin.
  • Daha sonra sağlık ve güvenlik sisteminizin sınırlarını belirleyin OHSAS 18001 şartlarını karşılayacak prosedürlerinizi oluşturun.
  • Bütün bunlar tamamlandıktan sonra sistemin etkili olarak çalıştığını güvence altına almak için iç tetkikler yapın. Yalnız unutmayın ki iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tüm yasal şartlara uymak zorundasınız.
  • Kuruluşunuzun OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemini kendiniz değerlendirin.

OHSAS 18001 İçin İlk Belgelendirme Denetimi

OHSAS 18001 ile ilgili tüm şartları yerine getirdikten sonra sıra dış değerlendirmeye ve denetime gelmiş demektir. Bu çalışma Vericert gibi 3. taraf bağımsız bir kuruluş tarafından gerçekleştirilmelidir. Denetim çalışmasına başlandığında öncelikle dokümanlarınız gözden geçirilecektir ve OHSAS 18001’in tüm şartlarının karşılandığı güvence altına alınacaktır. Bunun ardından kurumunuzda saha çalışması yapılarak kayıtların kontrolü başlayacak ve sisteminizde belirttiğiniz prosedürlere uyduğunuz gözlenerek sisteminizin yürürlülükte olduğu güvence altına alınacaktır.

Başarılı bir denetimin ardından OHSAS 18001 belgeniz yayınlanmaktadır. Sisteminizin işlerliği, Vericert denetçileri tarafından senede bir veya iki defa yapılacak gözetim denetimleri ile sürdürülmektedir.

OHSAS 18001, ISO 9001 ve ISO 14001 Sistemlerini birlikte oluşturun

Bu 3 sistemin ortak birçok unsuru bulunmaktadır. Bunlar yönetim gözden geçirme, doküman kontrol, düzeltici faaliyetler ve eğitimli personeldir. Bunların tümü birleştirilerek entegre bir sistem oluşturulabilmektedir. Entegre sistemler sadece firmaların etkili kaynak kullanmasına değil aynı zamanda çalışmaların tekrar etmesini engelleyerek maliyetlerde de büyük avantajlar sağlamaktadır.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN BİZE İLETİŞİM BÖLÜMÜNDE YERALAN BİLGİLERLE ULAŞABİLİRSİNİZ.

Standartlar

İletişim

VERİCERT BELGELENDİRME VE GÖZETİM HİZMETLERİ LTD. ŞTİ.
Acıbadem Cad. Tekin Sk. Darga Ap. No:24/13 Acıbadem/ Kadıköy / İSTANBUL - TÜRKİYE
Tel:+90 216 325 25 01
Fax:+90 216 325 73 79
E-Posta:info@vericert.com.tr
Web:www.vericert.com.tr

Vericert Platform

Temsilcilikler

Sosyal Ağ

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Linkedin Sayfamız